niedziela, 27 lutego 2011

Łazienka Retro

Styl retro w aranżacji wnętrz cały czas cieszy się zainteresowaniem. Teraz nie tylko urządza się nim pokoje czy kuchnie, ale również łazienki. Idealnie będzie pasował do wnętrz starych kamienic, ale sprawdzi się również w nowoczesnym budownictwie.
Obecnie aranżując wnętrze coraz częściej inspirujemy się przeszłością, okresem sprzed wojny i urządzamy mieszkanie na wzór babcinych mieszkań. Coraz większą popularność zyskują targi staroci i meble kupowane na pchlich targach, a producenci mebli wprowadzają coraz to nowe modele stylizowane na stare. Również projektanci ceramiki i armatury tworzą nowe serie wzorowane na retro.
Niezastąpionymi elementami w łazience tak bardzo charakterystycznymi dla dla stylu retro inspirowanego dawną epoką są: białe ściany, drewniana podłoga, stylowe drewniane meble, biało-czarne kafelki ułożone w szachownicę oraz co najważniejsze białe ozdobne umywalki, wanny na nóżkach oraz złota i srebrna armatura, nie można zapominać o lustrach z drewnianymi lub pozłacanymi ramami oraz o stylizowanym sedesie z górnopłukiem.
W łazience retro nie może zabraknąć także drobiazgów, które podkreślą i eksponują styl. Niezbędne będzie drewniane krzesło pokryte materiałem, które będzie nie tylko funkcjonalnym wyposażeniem, ale także dobrze będzie się prezentować na tle białych ścian. Na ścianach można powiesić małe obrazki, a w oknie zawiesić jedwabne firanki, nie może zabraknąć świec, kwiatów oraz klimatycznej lampy.
Aranżując łazienkę trzeba mieć sporo wyczucia, aby poszczególne elementy nie popsuły całości. Użyte dodatki powinny być uzasadnione, by wnętrze było harmonijne i spójne. Dlatego trzeba pamiętać że retro lubi duże pomieszczenia, dzięki którym wszystkie elementy wystroju będą dobrze się prezentować. Styl retro urzeka kształtem i formą, wyróżnia się eleganckim i subtelnym klimatem.

Piękna prostota

Prostota w designie łazienek charakteryzująca się funkcjonalizmem nie musi oznaczać trendu minimalistycznego dążącego do zachowania równowagi między wyposażeniem a wyglądem łazienki.




Dlatego projektanci pracujący dla najsłynniejszych marek starają się poprzez kształt i kolor nadać łazience obliczę ekskluzywności i luksusu. Zastępując posrebrzane i pozłacane motywy retro kolorem białym odchodząc tym samym od przepychu charakterystycznego dla odległych epok romantyzmu i baroku. Połączenie w aranżacji piękna, prostoty, funkcjonalność z kolorem białym wpływa na całokształt postrzegania łazienki jako miejsca spokoju i odprężenia, do której chce się wracać. Minimalizm w ceramice oraz armaturze łazienkowej ma byś jednocześnie funkcjonalny a za razem spełniać rolę dzieł sztuki. Mocne, proste linie umywalek nadają wnętrzom solidny rys oraz zapewniają poczucie przytulności. Podążając za tym wskazówkami projektanci tworzą serie, które trafią w gusta wszystkich klientów. Ceramika ma zazwyczaj eleganckie kształty prostokątnej bryły z lekko zaokrąglonymi krawędziami z możliwością umiejscowienia niezbędnych przedmiotów nieopodal baterii. Prostokątne umywalki ceramiczne można zamocować na ścianie bądź postawić na szafce. Wszystkie umywalki utrzymane są w wariancie z jednym otworem. Wielkość umywalek umożliwia inspirujące połączenie tworząc oryginalną łazienkę dla dwojga. Eleganckim uzupełnieniem jest srebrna osłona syfonu sprawiająca wrażenie niewielkiej kolumny podpierającej umywalkę. Ceramik w stylu minimalistycznym jest  synonimem prostoty i piękna, nie zawiera zbędnych i niepotrzebnych szczegółów przeszkadzających w codziennym użytkowaniu. Do umywalek niezbędna jest dobrze dobrana armatura, która podkreśli jej walory. Nowoczesne baterie, tak samo jak ceramika charakteryzuje się prostotą i minimalizmem, a także zachowują proporcjonalne kształty.
Trzeba jasno stwierdzić, iż aby aranżacji łazienki nadać charakteru luksusu niekoniecznie wszystko musi ociekać złotem i srebrem, co niekiedy wygląda kiczowato i sztucznie. Prosta ceramika i armatura świetnie oddaje charakter umiaru budując przejrzystą i funkcjonalna łazienkę.

Wnętrza z kamienia naturalnego

Z kamieniem naturalnym do wnętrza. Bo naturalność jest cenna i ponadczasowa a możliwości zastosowania kamienia naturalnego we wnętrzch nieograniczone...




Wyposażając wnętrza mieszkań warto pochylić się nad produktami z surowców i kamieni naturalnych. Okres, gdy kamień przeznaczony był jedynie dla elit dawno minęły a nadal w starych i zabytkowych wnętrzach kamień pozostał tak wiele lat aż do teraz. Obecnie w skutek postępu technologicznego jest on jednak bardziej przystępny dla każdego zarówno pod kątem ceny jak i formy.
Dzisiejsi rzemieślnicy i producenci przedstawiają nam wyjątkowe produkty, które jak dawniej, trwale i wyjątkowo urządzą nasze wnętrze łazienki, salonu czy korytarza.
Z wszystkich możliwych artykułów wyposażenia na szczególną uwagę zasługują umywalki kamienne jako niestandardowe i wyjątkowe wyposażenie wnętrz łazienki czy salonu kąpielowego. W przeciwieństwie do umywalek ceramicznych ich różnorodność dopasowanych form i kolorów oraz niepowtarzalność sprawia, że łazienka staje się wyjątkowa - inna niż ta, do której przyzyczailiśmy się latami. Ten jeden element daje nam akcent  naturalności i przypomina o tym każdorazowo podczas kontaktu. My zyskujemy dobrany i idealny element pasujący np. do ściany z kamienia. Ich gama zapewnia nam wybór między mozaikami z otoczaków w formie kwadratów, wielokątów, łupka, owalnej. Kamień coraz częściej wykorzystywany jest także w salonach, wydostając się z łazienki a tworząc idealne ścianki pod TV.
Elementy kamienne we wnętrzach zawsze odwdzięczają się swoją niepowtarzalnością, a wyjątkowe jest w tym to, że nigdy się nie nudzą, a oblicza mody ich nie obejmują. Zatem jeśli akceptowany jest kamień we wnętrzu dobrze jest oglądnąć umywalki z kamienia, mozaiki z kamienia czy nawet kamienne wanny.

Podobał Ci się ten artykuł? Oceń na TAK lub NIE.    Głosuj na tak   0   Głosuj na nie

Kamień elewacyjny czy gipsy?

Popularność kamienia naturalnego wzrasta. Tymczasem świadomość czym tak na prawdę jest kamień, nie rośnie ani trochę, a firmy produkujące gipsową imitację kamienia doskonale to wykorzystują. 




Spotykając się z właścicielami większych i mniejszych firm budowlanych, jak również z architektami zauważam, że wiedza dotycząca kamienia jest bardziej niż marna. Wykorzystują to firmy produkujące okładziny z gipsu lub betonu. Kowalski kupując ich produkty za powiedzmy 90 zł za mkw., jest przekonany, że oto okazyjnie nabył materiał uznawany dotychczas za luksusowy. Niedawno zatrzymałem się w sklepie i widząc  budujący się tuż obok budynek wdałem się w rozmowę ze panią ekspedientką.
Od słowa do słowa dowiedziałem się, że oto jej mąż stawia właśnie pizzerię. Postanowiłem zaproponować mu okładziny kamienne do wnętrza. Ten stwierdził, że właśnie kupił sobie kamień w markecie budowlanym za jakieś 70 zł za mkw. Szczerze zdziwiony poprosiłem go, by pokazał mi to cudo. Jak się okazało, była to oczywiście gipsowa imitacja łupanego piaskowca. Gość przez jakiś czas jeszcze przekonywał mnie, że to kamień, bo przecież tak było napisane, tak ma też na fakturze. Odłamałem więc kawałek, wyciągnąłem granulki keramzytu i wskazałem, że został on dyskretnie oszukany. I nie tylko on. Prawie każda moja rozmowa z budowlańcem, po pokazaniu mu np. panelu z łupanego gnejsu, zaczyna się od pytania: Aha, to robicie coś takiego jak Stegu? Z całym szacunkiem do firmy z Jełowej i jej produktów muszę tłumaczyć, że jest to zupełnie inny rodzaj materiałów wykończeniowych.
Zadziwiające, że tak znikomą wiedzę o kamieniu posiadają także architekci. Ale co się dziwić. Wystarczy wejść do jakiegokolwiek marketu budowlanego by się o tym przekonać. Słowo kamień w odniesieniu do gipsów jest tam tak wyświechtane, że z marketu budowlanego skołowany wyjdzie najtęższy kamieniarz. Podobnie w Internecie. Wpisałem w wyszukiwarce frazę: "kamień elewacyjny". Na wejście wyskakują czołowi producenci gipsów w Polsce nadużywając słowa kamień dosłownie co drugie zdanie. Co gorsza, powtarzają to czołowe portale budowlane w Polsce. Proceder jest na tyle zaawansowany, że słowo kamień, zwłaszcza kamień elewacyjny stało się powszechną nazwą handlową do gipsów, tak jak dawniej słowo adidasy odnosiło się do każdych sportowych butów. Niestety, potężne firmy produkujące gipsy skutecznie przekrzykują kamieniarzy. Owszem, istnieje ogólnoeuropejski znak: kamień naturalny, którym opatrywane powinny być materiały pochodzenia naturalnego, ale jego promocją zajmuje się jedynie jeden bezsilny zresztą związek w branży nie będący w stanie wyjść z promocją tego znaku nawet do szerszego grona ludzi związanych z kamieniem. A tymczasem społeczeństwo żyje w błogiej nieświadomości przekonane, że oto za kilkadziesiąt złotych stwarza sobie na ścianie salonu namiastkę luksusu w postaci kamienia. Proponuję zatem przed zakupem upewnić się u sprzedawcy, z jakiego pochodzenia produktem mamy do czynienia. Czy faktycznie kupujemy kamień, czy zgrabnie uformowany gips. 
A jak rozpoznać różnice? To bardzo proste. Po pierwsze łupek z gipsu nie będzie miał odstępów pomiędzy poszczególnymi "kamieniami". Po drugie pod spodem zobaczymy równą powierzchnię poprzetykaną granulkami keramzytu. Po trzecie, gdy spojrzymy bokiem na panel z gipsu nie znajdziemy łączenia pomiędzy poszczególnymi "kamieniami" a podstawą, będzie to jedna całość. Po czwarte wreszcie, płytki gipsowe kamieniopodobne, po tak powinny się one nazywać, mają powtarzalne wzory, podczas gdy każdy panel z kamienia będzie się różnił. Mam nadzieję, że te kilka uwag będzie pomocnych i nie będziemy dawać nabijać się w butelkę kupując gipsowe odlewy przekonani, że nabyliśmy kamień.

piątek, 11 lutego 2011

Mój ogród i dom-Planujemy przydomowy warzywniak

Jeżeli doceniamy smak świeżych warzyw i owoców ze sprawdzonego źródła i tak zwanej ekologicznej uprawy, warto pomyśleć o założeniu własnego ogródka warzywnego.


Nie trzeba w tym celu poświęcać ogromnego terenu, oczywiście jeżeli zamierzamy wykorzystywać zebrane plony tylko na potrzeby własnego gospodarstwa. Nikogo nie trzeba chyba przekonywać, że pomidory czy ogórki działkowe smakują i pachną o wiele lepiej niż te zakupione w hipermarketach. Aby jednak móc cieszyć się zaletami własnego ogródka warzywnego warto już dzisiaj przemyśleć niektóre aspekty z nim związane.

Pierwszą rzeczą jaką musimy sobie zaplanować to jaki obszar chcemy przeznaczyć na stworzenie przydomowego warzywniaka. Od tego będzie zależał głównie charakter naszej uprawy. Kiedy uzmysłowimy sobie jaka część ogrodu stanie się ogródkiem warzywnym możemy przejść do kolejnego etapu, którym jest wybór warzyw jakie będziemy w nim hodować. Najczęściej uprawiane na naszej szerokości geograficznej są takie warzywa jak; pomidory, ogórki, ziemniaki, marchew, pietruszka czy inne warzywa naciowe.

Jeżeli naszym celem jest uprawa tego typu warzyw nasze przygotowania powinny zostać poprzedzone zdobyciem odrobiny wiedzy w temacie ogrodnictwa.

Jeżeli chcemy założyć plantację pomidorów powinniśmy znaleźć miejsce które jest w miarę osłonięte i dobrze nasłonecznione. Najładniejszych plonów spodziewać się możemy na glebach przepuszczalnych i ciepłych oraz bogatych w próchnicę. Aby cieszyć się obfitymi plonami, przed posadzeniem pomidorów glebę tą należy dobrze i głęboko przekopać, równomiernie rozkładając obornik lub kompost. Pomidory uprawia się z tak zwanej rozsady, której produkcje powinniśmy rozpocząć już w lutym. Proces ten rozpoczynamy w tzw., kiełkowniku, skąd dopiero po około 3 tygodniach przesadzamy sadzonki do doniczek. Kiedy przejdą ostatnie przymrozki, nasze sadzonki pomidorów możemy przesadzić do gruntu. W zależności od odmiany pomidora będzie zależała jego dalsza uprawa. Zbiorów możemy się spodziewać na przełomie lipca i sierpnia.

Jeżeli w naszym przydomowym ogródku chcemy oprócz pomidorów uprawiać ogórki musimy pamiętać przede wszystkim o odpowiednim dobraniu dla nich stanowiska. Ogórki będą najlepiej rosły jeżeli wybierzemy dla nich stanowisko niezacienione, o glebie przepuszczalnej i dobrze nagrzewającej się. Zbyt mała ilość słońca spowoduje bowiem znaczne obniżenie plonu, a zbyt niska temperatura gleby istotnie opóźni wschody bądź w najgorszym przypadku zniszczy wschodzące siewki.

Ogórki możemy wysiewać na dwa sposoby. Jednym z nich jest wysiew wprost do gruntu. Aby nasze plony wzeszły powinniśmy to zrobić pod koniec pierwszej dekady maja, gdy temperatura sięga już około 15° C.

Drugim sposobem jest wysiew doniczkowy. Będziemy wtedy mogli przeczekać czas wysiewu. Siewki z doniczek wysadzamy nawet trzy tygodnie później, już po ustabilizowaniu się wiosennych temperatur. Ogórki wysiewamy na głębokość 1,5 do 3 cm, w rzędach, po dwa, trzy nasiona, oddalone od siebie 15 do 20 cm.


Mój ogród i dom-Kiedy zaczyna się wiosna w ogrodzie

Z początkiem nowego roku większość zapalonych miłośników zieleni zaczyna myśleć o nowym sezonie ogrodowym. Pogoda co prawda cały czas utrzymuje się na poziomie jesienno-zimowym i o zieleni na rabatkach można tylko pomarzyć, ale czy chcemy czekać z wiosną, aż do 21 marca?


Niektóre prace ogrodowe są całoroczne. Mimo że przyroda zdaje się zapadać w sen zimowy, my musimy pracować w ogrodzie i choć co jakiś czas doglądać naszych działek. Nie omijają nas porządki, zabezpieczanie roślin przed mrozem i wiatrem, a także zakupy. Te ostatnie są również częścią naszej troski o ogród i cieszą chyba najbardziej.

Planowanie zakupów oraz rozmieszczenia małej architektury ogrodowej sprawi nam wielką przyjemność i pozwoli przyprowadzić wiosnę, zanim się ona naprawdę rozpocznie. Pozornie każdy z nas kojarzy początek wiosny z 21 marca, ale warto przypomnieć, że dla ogrodnika wiosna to już luty, czasem nawet styczeń.

Tzw. przedwiośnie wita nas już w lutym, gdy kwitnąć zaczynają zawilce, przebiśniegi czy też przylaszczki. Rośliny te, lubiące żyzną glebę, bardzo wcześnie rozpoczynają swój okres wegetacji, ich bulwy sadzimy we wrześniu i październiku, zatem szybko możemy się spodziewać efektów naszej pracy.

Już na początku roku lub w lutym możemy też posadzić do doniczek rośliny jednoroczne, które przesadzimy do ogrodu późną wiosną, kiedy nie będzie zagrożenia przymrozkami. Rośliny takie jak heliotrop, szałwia czy petunia lubią wilgoć i niezbyt ciepłe warunku, są jednak bardzo wrażliwe na zimno. Utrzymywanie ich w domowej, własnoręcznej szklarni lub specjalnie dla nich przygotowana profesjonalna szklarnia dadzą nam namiastkę upragnionej zieleni w ogrodzie.

Przygotujmy się dobrze do nadejścia wiosny, to stanie się szybciej, niż się tego spodziewamy.

Mój ogród i dom-Jak z głową wybierać nasiona do ogródka warzywnego?

Powstrzymywanie się od kupowania nasion lub kupowanie w nadmiarze, związane jest zwykle z brakiem podstawowych wyliczeń, ale również z nieprawidłowym oszacowaniem co warto , a co nie warto. Ten artykuł pomoże dokonać wyboru.


Jeśli masz plan, że zakładasz w tym roku ogród warzywny, a nie policzysz dokładnie jaką powierzchnię przeznaczysz na poszczególne warzywa, to nie wiadomo ile kupić opakowań, której odmiany.

Aby dobrze zaplanować zakupy na początek trzeba zaplanować ile poszczególnych gatunków i odmian zmieści się w twoim ogrodzie. Jak przebrniesz przez tę część, to ilości nasion, nawozów i pracy będą łatwiejsze do określenia.

1. Test kiełkowania nasion ubiegłorocznych.

Zanim zdecydujesz się na kupno nowych nasion może się okazać, że sporo ubiegłorocznych zakupów jest jeszcze jak najbardziej do wykorzystania w tym roku.

2. Ile masz miejsca naprawdę nasłonecznionego?

Większość warzyw uwielbia dużą ilość słońca, ale są też takie, które dobrze rosną w półcieniu np. większość sałat. Taka analiza pozwoli dopasować gatunki warzyw do warunków jakie panują w ogrodzie.

3. Jak zaplanować przestrzeń i które warzywa wybrać?

Zrób listę warzyw, bez których nie możesz żyć. Z tej listy wykreśl wszystkie, które możesz kupić latem z dobrego źródła i w dobrej cenie.

Te warzywa, które zostaną na liście są wybrańcami do twojego ogrodu. Nie zapomnij dodać pomidorów i ziół, które dobrze jest mieć pod ręką przez cały rok. Listę możesz jeszcze zmodyfikować dorzucając to, co lubisz jeść w dużych ilościach.

Jeśli na liście znalazły się warzywa, które jesz raz lub 2 razy w miesiącu, to ich raczej nie warto zapraszać do ogrodu. Jak często jesz selera lub kapustę? Jeśli rzadko, to po co „marnować” na nie najlepsze – słoneczne miejsce w ogrodzie? Jeśli lubisz czasem zjeść buraczki, nie znaczy że masz od razu przeznaczać na nie w ogrodzie cały rządek.

Są zapewne takie warzywa, które lubisz, a których cena jest dosyć wysoka lub nie można ich wcale dostać w najbliższym sklepie np. rukola czy szczególne odmiany pomidorów – takie zawsze warto dorzucić na listę.

4. Jak już masz swoją listę warzyw “godnych” twojego ogrodu, kolejnym krokiem jest zastanowienie się, które z nich naprawdę warto uprawiać z nasion?

Z nasion warto na pewno uprawiać te, które rosną lepiej nie przesadzane czyli ogórki, fasola, groszek, cukinia, dynia, buraczki, marchewka, jarmuż, koperek, bazylia, melony.

W przypadku tych, które dobrze znoszą przesadzanie jak pomidory i papryka, zadaj sobie pytanie ile roślin naprawdę będziesz potrzebować. Czasem może lepiej jest kupić gotową jedną lub dwie sadzonki, niż kupować całe opakowanie nasion.

Warto założyć swój własny ogród warzywny, bo wtedy naprawdę wiesz co jesz.


Mój ogród i dom-Projektowanie ogrodu - zadanie dla specjalisty?

Projektowanie ogrodów staje się coraz popularniejsze. Jeszcze do niedawna każdy posiadacz chociaż najmniejszego ogródka sadził coś na własną rękę, dziś, tak jak coraz popularniejsze stało się zatrudnianie architekta wnętrz, także przy projekcie ogrodu często zatrudnia się profesjonalistę.


Nic dziwnego, ogród to przecież w pewnym sensie dodatkowe pomieszczenie domu, dlatego warto włożyć wysiłek w jego urządzenie. Ze względu na coraz większą konkurencję na rynku projektowanie ogrodów nie jest już tak kosztowne jak dawniej. W zależności od powierzchni i elementów projektu ceny kształtują się od stu do pięciuset złotych za ar działki. Przy planowaniu założenia ogrodu warto jest więc zdecydować się na pomoc specjalisty. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że rośliny zostaną prawidłowo dobrane pod względem siedliska – a więc z uwzględnieniem warunków glebowych i słonecznych. Pozwoli to nam cieszyć się urodą ogrodu przez cały sezon.

Za skorzystaniem z usług projektanta przemawia także to, że nie tylko pomoże on nam wydzielić odpowiednie funkcje, zaproponuje układ komunikacyjny i kompozycję, ale także to, że poprzez rysunki i wizualizacje będziemy w stanie zobaczyć kształt naszego ogrodu przed nasadzeniem. Pozwoli to uniknąć rozczarowań i wyeliminuje możliwe błędy, czy niejasności jeszcze przed planowaną inwestycją.

Częstym argumentem dla którego klienci decydują się na projektowanie ogrodów jest również nadzór projektanta nad wykonaniem ogrodu, a także pomoc przy zakupie roślin. Ponieważ zakładanie ogrodu często zbiega się w czasie z wykańczaniem domu jest to bardzo wygodne rozwiązanie. Dzięki skorzystaniu z usług specjalisty można skupić się na pracach odbywających się w naszym przyszłym domu. Jeśli wybierzemy kompetentnego projektanta możemy być spokojni, że nasz ogród będzie wyglądał tak jak sobie wymarzyliśmy.

Mój ogród i dom-Budowa domu jednorodzinnego to także aranżacja ogrodu

Projektowanie ogrodów to wcale nie takie łatwe zajęcie, gdyż zieleń wokół domu nie może być koncepcyjnie niespójna z wyglądem i charakterem samego budynku. Budowa domu krok po kroku powinna objąć także jego otoczenie.


Architektura krajobrazu działki budowlanej powinna być solidnie przemyślana już na etapie projektu budynku.

Projektowanie ogrodów – zadanie dla zawodowców?

Budowa domu jednorodzinnego to niejednokrotnie marzenie życia. Przysłowie mówi, że każdy mężczyzna powinien zbudować dom, spłodzić syna i posadzić drzewo. Po co ograniczać się do drzewa skoro można od razu zaplanować pełną aranżację ogrodu z drzewami, krzewami, kwiatami i alejkami. Warto jednak pamiętać że projekt ogrodu to nie tylko rośliny, lecz także użyteczności. Można oczywiście zająć się zielenią gdy budynek już powstanie. Nie zaszkodzi jednak rozważyć rozwiązania w którym budowa domu krok po kroku jest kompatybilna ze spokojnym, choć w pełni stabilnym i zaplanowanym urządzaniem krajobrazu wokół niego. Wszak aranżacje ogrodów obejmują także projekt odpowiedniego ogrodzenia, alejek, miejsc na relaks, zabawę, taras, a czasem takie udogodnienia jak altana, mini-szklarnia, plac zabaw dla dzieci lub kamienny grill. By wszystko było spójne należy zadbać o całość już na etapie projektu.

Budowa domu wraz z terenem zielonym

Projektowanie ogrodu to odpowiedzialne zajęcie, gdyż należy pogodzić w nim zarówno funkcje użytkowe, jak i estetyczne. Gdy wiemy już w jakim stylu chcemy mieć krajobraz wokół domu oraz jakie dodatkowe zadania ma ta przestrzeń spełniać powinniśmy zastanowić się jak to rozsądnie zaplanować. Budowa domu jednorodzinnego to zadanie dla profesjonalistów zarówno pod kątem projektów, jak i wykończenia. Może podobnie powinno się traktować aranżacje ogrodów. Jeśli zależy nam na ładnej i spójnej kompozycji, która w optymalny sposób wykorzysta dostępną przestrzeń, a do tego będzie funkcjonalna oraz spójna z całą zabudową działki może warto zwrócić się o pomoc do fachowców. Skoro dom ma stanowić miejsce naszych marzeń, a wyobraźni przestrzennej nam nie starcza by samodzielnie zaaranżować całą architekturę krajobrazu, na pewno znajdą się architekci, którzy z przyjemnością nam pomogą. Można również rozważyć inna opcję i kupić projekt domu wraz z projektem ogrodu. Wtedy nie pozostanie nam nic innego jak znalezienie odpowiednich wykonawców i oczekiwanie na realizację marzeń.

Mój ogród i dom-Melony - sadzenie i hodowla

W tym artykule podzielę się z wami wszelkimi radami o melonach, jakie znam. Począwszy od sadzenia, a skończywszy na zbiorze owoców. Sądzę, że podzielenie się z wami tą wiedzą spowoduje zainteresowanie ogrodnictwem.


1. Sadzenie

Pod koniec marca lub na początku kwietnia sadzimy w doniczkach z ziemią po trzy nasiona melonów, ostrym czubkiem do dołu, dobrze podlewamy je, okrywamy doniczki cieńką, przylegającą osłoną i stawiamy w ciepłej części szklarni. Po 2-3 tygodniach, kiedy nasiona wykiełkują, usuwamy osłonę i wybieramy najsilniejsze siewki do przesadzenia

2. Szklarniowe podpory

Przy każdej głównej łodydze melona wsadzamy trzcinową podporę, następnie co 30 cm, idąc w górę, przywiązujemy do belek konstrukcyjnych szklarni poziome druty, do których przywiązujemy boczne pędy. Kiedy główny pęd sięgnie najwyższego drutu, obrywamy stożek wzrostu, a gdy pędy boczne mają 5 liści, im również go odrywamy.

3. Przyspieszenie zbioru plonów

Owocowanie melonów rosnących w inspektach możemy przyspieszyć przez trzykrotne przycięcie młodych rośli. Gdy mają cztery duże liście, obcinamy łodygę po raz pierwszy ponad dwoma pierwszymi liśćmi. Drugie cięcie stosujemy, przycinając wszystkie nowe łodygi ponad trzecim liściem i końcowe cięcie wykonujemy, kiedy pojawiają się pierwsze owoce. Obcinamy wtedy pędy ponad drugim liściem nad owocem. Usuwamy wszystkie pędy, na których nie wyrosły owoce.

4. Hodowla w inspekcie

Jeżeli nie mamy szklarni, możemy kupić odmiany do uprawy w inspekcie. Sadzimy je w ogrodzie nie wcześniej niż w maju na południowej stronie i miesiąc później po północnej. W inspektach zwróconych na południową stronę w czasie słonecznej pogody panuje wysoka temperatura. Należy pamiętać o ich wietrzeniu w czasie dnia, aby liście melonów nie uległy poparzeniu. Zawsze zamykamy inspekt przed deszczem. Kompost powinien być żyzny i stale wilgotny, ale nie nadmiernie, ponieważ może to sprzyjać powstaniu raka łodygi.

5. Pomoc w zapylaniu

Aby wykształciły się owoce, konieczne jest sztuczne zapylenie kwiatów melona. Zrywamy płatki z kwiatu męskiego i wkładamy pylnikami do środka kwiatu żeńskiego. Pogoda musi być wtedy sucha. Żeńskie kwiaty rozpoznajemy po tym, że mają za płatkami nabrzmienia wyglądające jak małe melony.

6. Kiedy melony są dojrzałe

Melon staje się dojrzały, gdy wokół podstawy łodygi, z której wyrasta pojawia się małe pęknięcie. Keidy zbieramy owoce, pozostawiamy na nich kawałek łodygi. To pomaga przechować je przez kilka dni. Inny sposób na sprawdzenie, czy melon jest dojrzały, polego na lekkim naciśnięciu w miejscu najbardziej oddalonym od łodyżki. Kiedy ugina się, to znaczy, że owoc jest gotowy do spożycia. Również charakterystyczny zapach wskazuje, że melon jest dojrzały.