niedziela, 24 kwietnia 2011

Oczko wodne – budujemy na własną rękę

Niewielki akwen wodny na własnym podwórku jest tym, czego pragną niemal wszyscy posiadacze domu i własnego ogrodu. Zapewne każdy z nas podziwiał ciekawie zaaranżowany zbiornik wodny i zastanawiał się ile coś takiego może kosztować i w jaki sposób wykonać podobny u siebie zbiornikPrzede wszystkim jego budowa musi odbyć się z zgodzie z prawem budowlanym. Co prawda nie wymagane jest otrzymanie pozwolenia jeśli powierzchnia lustra wody takiego oczka nie będzie przekraczała 30 m2, ale  brak zgłoszenia tego faktu odpowiedniemu organowi może poskutkować nakazem rozbiórki oczka. Zgłoszenie to powinno zawierać określenie rodzaju i zakresu wykonywanych robót, datę rozpoczęcia wykonywanych prac, oświadczenie o dysponowanie prawem do wykonywania robót budowlanych na terenie nieruchomości, jak również dobrze jest dołączyć rysunek projektu, czy też mapę terenu, na której zaznaczona będzie lokalizacja oczka. Po 30 dniach -do dwóch lat, od daty dostarczenia zgłoszenia Starostwu Powiatowemu, o ile nie otrzymaliśmy w tym czasie żadnego sprzeciwu, można rozpocząć planowane prace. Sprawa wygląda nieco inaczej, jeżeli chcemy wybudować akwen większy - wówczas wymagane jest uzyskanie pozwolenia oraz prowadzenia Książki Obiektu Budowlanego.
Podstawą jest wybór odpowiedniej lokalizacji oczka w naszym ogrodzie.
Na etapie budowy domu o wiele łatwiej jest zadbać o miejsce zapewniające mu zachowanie równowagi biologicznej o optymalnym nasłonecznieniu i zacienieniu. Gdy dom już stoi, a samodzielnie zaprojektowany ogród także istnieje, to mogą pojawić się z tym problemy. Idealne będzie miejsce w pobliżu drzew liściastych, ale z zachowaniem bezpiecznego odstępu, który wyeliminuje ryzyko wpadania liści bezpośrednio do wody. Optymalne nasłonecznienie wynosi ok. 6 godzin. Nadmiar słońca sprzyja rozrostowi glonów.
1
Oczka wodne są zbiornikami płytkimi. Ich głębokość zazwyczaj osiąga nie więcej niż 1,5m. Zależy ona od przeznaczenia oczka - od tego czy ma być ono jedynie ozdobą ogrodu, czy także hodowli ryb. W tym drugim przypadku, głębokość powinna wynosić min. 1,2m ze względu na fakt zamarzania wody w okresie zimowym i konieczność zachowania w tym czasie bezpiecznej przestrzeni do życia dla organizmów żywych. Kopiąc dół należy zadbać, by był on większy od zakładanej głębokości o jakieś 20-30 cm. Stosunek głębokości do odległości od brzegów powinien formować się w proporcjach 1:3. Brzegi powinny mieć równą wysokość, co zapobiegnie wylewaniu się wody z akwenu i mieć  nachylenie pod kątem nie większym niż 45°, uniemożliwiając tym przesuwanie się roślin w dół.
W zależności od gatunku i właściwego mu środowiska życia, rośliny do wzrostu wymagają różnej głębokości. W tym celu formowane są specjalne półki przybrzeżne na wysokości mniej więcej 20 i 40 cm, które będzie porastała roślinność nasadzana w specjalnych pojemnikach z podłożem z piasku, żwiru i gliny. Nasadzenia w ograniczonych przestrzenią pojemnikach pozwolą zachować kontrolowany rozrost roślin.
2
Ze względu na finanse, jak też ilość miejsca jakim dysponujemy w ogrodzie możemy wybrać  pomiędzy zbiornikiem naturalnym, betonowym, foliowym, z gliny, z papy czy też w formie gotowego plastikowego zbiornika. Najlepiej przyjmuje sie w otoczeniu naturalny zbiornik, jednak możliwości terenu nie zawsze pozwalają na jego zastosowanie.
Najczęściej spotykanymi oczkami wodnymi, są więc te, których dno wykonane jest z wysokiej jakości specjalnej, elastycznej foli wykonanej z PCV lub kauczuku.
3
Nie traci ona swych właściwości wraz z  upływem lat, dzięki czemu nie stanowi obciążenia dla środowiska. Użycie jej związane jest ze spełnianiem szeregu innych zalet jak: odporność na mróz, promieniowanie UV i  korozje oraz czynniki mechaniczne jak np. przyrost korzeni. Jeżeli forma oczka wymaga użycia kilku kawałków folii, skleja się je ze sobą specjalnym klejem tak, by poszczególne płaty nachodziły na siebie na wysokości ok. 20 cm od końców. Jeśli proces ten ma odbyć się w warunkach poniżej 15° C, najlepiej od razu poprosić o odpowiedni wykrój producenta, wówczas uniknie się ryzyka rozklejeń i późniejszych przecieków.
Zanim jednak położy się folię należy zadbać o specjalne przygotowanie dna. Dobrze jest w tym celu położyć ok. 2 cm warstwę piasku, która będzie spełniała funkcje ochronne. Prawidłowo przygotowane dno powinno być suche i pozbawione wszelkich kamieni, które mogłyby niepotrzebnie naruszyć folię. Dół powinien mieć czas, żeby osiąść, co trwa jakieś 2-3 miesiące.
Kolejnym krokiem jest napełnianie zbiornika wodą. Na dnie zamieszcza się pompę wodną, która regularnie będzie odpompowywać wodę do zbiornika, co wprawi wodę w ruch i wpłynie pozytywnie na jej natlenienie. Wiele gatunków nie toleruje bieżącej wody wodociągowej, dlatego też zanim wprowadzi się do niej organizmy żywe, powinna odstać jakiś czas.
Następnie można zabrać się za estetyczne wykończenie oczka. Wywiniętą na powierzchnię folię, która wykłada dno zbiornika, przykrywa się pod elementami występującymi w środowisku naturalnego zbiornika, jak: kamienie, żwir, drewniana kładka oraz typowe przybrzeżne rośliny wodne, jak: pałka wodna, tatarak drobny, kaczeniec błotny.
W oczku należy stworzyć warunki jak najbardziej zbliżone do naturalnego ekosystemu.
Nie powinno też zabraknąć gatunków roślin wód głębokich, jak np.: popularne grzybienie, których pływające po lustrze wody liście zapobiegają przez nadmiernym przedostaniem się światła do głębszych partii wody, jak też typowo pływających gatunków, jak np.: azolla, topian. Niektóre rośliny, jak wywłócznik pełny pełnią bardzo ważną rolę biologiczną, a mianowicie oczyszczają i utleniają wodę. Konkurują z glonami o sole mineralne, dzięki czemu kontrolują ich nadmierny rozrost, nie dopuszczając do opanowania zbiornika.

Salony - wnętrza modne i wygodne

Salon jest wizytówką domu. Sposób w jaki jest urządzony przyczynia się do tego jak się w nim czujemy. Powinien więc być przytulny i urządzony w stylu, w którym my, jako domownicy, czujemy się swobodnie. Pomieszczenie powinno być dobrze naświetlone, aby dodawać nam energii, dlatego pomieszczenia dzienne najczęściej sytuuje się od południowej strony. 
Jeśli chodzi o kolory ścian, powinny być ton ciemniejsze od koloru sufitu, aby wnętrze wydawało się wyższe i bardziej świetliste. Przy mniejszych powierzchniach lepiej trzymajmy się jasnych, pastelowych barw aby dodać pomieszczeniu światła i nie przytłoczyć wnętrza grobowym nastrojem. Przy większych powierzchniach możemy pokusić się o urozmaicenia jakimi mogą być różne kolory ścian, czy też dodanie struktury na jedną ze ścian. Bardzo ciekawie wygląda też ściana obłożona drewnem, dodaje pomieszczeniu charakteru i ociepla wnętrze.
Beztytuu 
Podłoga, jakby nie patrzeć, nie służy tylko do poruszania się po niej. Odgrywa ważną rolę w wystroju wnętrza. Przy dużej powierzchni salonu można pokusić się o ciemną podłogę. Jest to rozwiązanie efektowne i ciekawie komponuje się z jasnymi ścianami. Niestety przy małej powierzchni powinniśmy zainwestować w jasną podłogę, aby nie zmniejszać optycznie pomieszczenia.
Meble, czyli kanapa, fotele nie muszą być od kompletu. Warto pobawić się i samemu skomponować zestaw, wygląda to ciekawie i przykuwa uwagę. Warto łączyć style i swobodnie łączyć je ze sobą. Eklektyzm jest bardzo modny. Przez tego typu zabawę można wyrazić samego siebie, a w pomieszczeniu urządzonym przez nas samych czujemy się rewelacyjnie… czujemy się jakbyśmy byli naprawdę u siebie.
Biblioteczka i inne półki warto zrobić na zamówienie. Jest to inwestycja na lata i najlepiej zrobić je w stylu uniwersalnym. To dodatki i kolory stwarzają atmosferę.
Zasłony i firanki warto zaprojektować samemu, wzorując się katalogami i wystawami sklepowymi. Ciekawe upięcia dodają uroku pomieszczeniu. Oryginalne upięcia wzbudzają zachwyt u odwiedzających, a każdy przecież lubi jak jest chwalony. Ostatnio dużym powodzeniem cieszą się drewniane przesuwne żaluzje zwane shuttersami. Można je dopasować zarówno to nowoczesnych jak i stylowych wnętrz, zaś jeśli chodzi o styl eklektyczny, są wręcz ukoronowaniem naszej ciężkiej pracy.
1Dodatki, jakimi ozdobimy nasz salon są niczym wisienka na torcie. Przedstawiamy tym samym swoją osobowość. Można tu puścić wodze fantazji i poszaleć, delikatnie mówiąc. Uniwersalną formą dekorowania są świeczki, pasują do wszystkiego, mogą być zapachowe, zastąpią nam tym samym odświeżacz powietrza. Poduszki na fotele lub kanapę najlepiej uszyć w kontrastowych odcieniach, lub np. poduszki na kanapę w kolorze foteli, nawet jeśli nie będą to fotele od kompletu będą wyglądać rewelacyjnie.
Pamiętajmy więc, najważniejsze, aby nie zmniejszać wnętrza. Salon jest miejscem gdzie podejmujemy gości, gdzie sami chcemy pobyć z innymi i gdzie otwieramy się na drugiego człowieka, wnętrze powinno być więc otwarte, np. połączone z innym pomieszczeniem. Otwarta przestrzeń jest ostatnio bardzo modnym elementem domu.
Pamiętajmy również, że salon wyraża nas samych i nie urządzajmy go na siłę w określonym stylu, najważniejsze, aby to miejsce było dla nas oazą w której chętnie będziemy spędzać czas.

środa, 20 kwietnia 2011

Antyki: ocalić od zapomnienia


Antyki, kto o nich obecnie nie słyszał? Co raz bardziej zyskują większe grono ich wielbicieli. Dlaczego stają się tak popularne? dlaczego wracamy do nich z sentymentem i czy są wstanie zająć Top 1?Każdy z nas tęskni za latami, które odeszły w siną dal. Wspominamy z rozrzewnieniem osobiste przeżycia. Niejednokrotnie chcielibyśmy powrócić do dawnych dni. W każdym domu są szczególne przedmioty, które otaczamy sentymentem. Do nich należy babciny kufer, spłowiała firanka, stare serwety z dedykacją.Czas płynie i zostawia po sobie ślad. Antyki płowieją, żółcieją, marnieją, padają ofiarą insektów. Jeśli nie zaradzimy temu w porę nic już z nich nie pozostanie. Czas przebudzić się i otoczyć je niezwykłą opieką. Stare meble tracą z wiekiem połysk, a przez to swój piękny wygląd. Zatem trzeba nadać im naturalny blask, a to wcale nie jest łatwe. Trzeba znać sposoby naprawy, barwienia czy nadawania połyskliwości antycznemu meblowi.
Umiejętność ta nazwana została sztuką restauracji. W tym celu szkoli się specjalistów. To pod ich fachowym okiem przywracane jest życie niejedne komodzie czy szafie. Istotne jest wiedza o tym,  jak zostały one wyprodukowane.
Pierwszą czynnością jest dokładne oczyszczenie mebla z użyciem szczotki o twardym włosiu. Za pomocą specjalnej strzykawki wprowadza się środek owadobójczy. Drewno bowiem jest smacznym kąskiem dla korników. Po takim zabezpieczeniu usuwa się stary, odstający lakier. Następnie dokonuje się naprawy i uzupełnienia brakujących części, by w końcu nałożyć warstwę nowego lakieru. Jest to zabieg wymagający dokładności i pasji. Nie każdy może odnaleźć się w tym zawodzie. Poza szkołą i przede wszystkim latami praktyki można zdobyć doświadczenie konieczne w tej profesji. Rynek restauratorów oferuje pracę najbardziej utalentowanym. Trzeba przyznać, iż  oprócz opanowania techniki wykonywania zawodu, trzeba też pasji. Trzeba czuć duszę starego mebla, by skutecznie ratować od zapomnienia. Wskazana jest pewna doza romantyzmu. Na szczęście są tacy ludzie. Właściciele antyków mogą liczyć na ich fachową

niedziela, 10 kwietnia 2011

Uprawa kaktusa Wielkanocnego Hatiota lub Ripsalidopsis

Epifityczny brazylijski kaktus w naturze rośnie na drzewach, ale dobrze adaptuje się także w warunkach domowych. Wiosną, w okolicy Wielkanocy obsypuje się wspaniałymi kwiatami.


Pochodzą z rodziny kaktusowatych. Przeniesione na wszystkie kontynenty z pustyń Ameryki Środkowej- głównie z Brazylii.

1. HATIORA GAERTNERI

Bezlistne, członowate łodygi spłaszczające się pomiędzy złączeniami. W miarę wzrastania rozchodzą się na boki i opuszczają.

Szkarłatne, wydłużone śliczne kwiaty pojawiają się na końcach pędów.

Aby nasz kaktus wielkanocny zakwitał regularnie w porze Wielkanocy, potrzebuje okresu spoczynku- od września do grudnia- około 8-12 tygodni. Roślina zawiązuje wówczs pąki kwiatowe.

Temperatura

W okresie spoczynku na poziomie 10-13 C. W okresie wegetacji wytrzyma krótkie okresy chłodu, jednak najbardziej optymalny zakres to 16-21 C. W upalne lato możemy wystawić na balkon, czy taras w zacienionym zakątku.

Światło

Ustawiamy w jasnym, lecz nie bezpośrednio nasłonecznionym miejscu.

Podlewanie

Podlewamy obficie, ale tylko wtedy, gdy powierzchnia niemal zupełnie przeschnie. Używamy letniej wody. W okresie spoczynku podlewamy tylko tyle, żeby liście nie zwiędły.

Wilgotność

Toleruje niski poziom wilgotności, jeżeli temperatura nie jest zbyt wysoka. W czasie kwitnienia, korzystnie jest co jakiś czas zrosić całą roślinę, lecz nie należy nadmiernie moczyć kwiatów.

Nawożenie

Okres wzrostu (styczeń-sierpień) nawozimy co miesiąc, nawozem dla kaktusów. W okresie spoczynku wcale nie odżywiamy.

Przesadzanie

Młode kaktusy co roku, pod koniec okresu spoczynku do ziemi na bazie torfu. Starsze okazy wystarczy co 3 lata, do ziemi gliniastej.

2. RIPSALIDOPSIS

Należy do grupy krzewiastych kaktusów o licznych, drobnych kwiatach. Duże kwiaty mają jedynie gatunki i odmiany hodowlane szlumbergery. W zależności od okresu kwitnienia nazywanej "kaktusem wielkanocnym", i "kaktusem Bożego Narodzenia".

Stanowisko i pielęgnacja

Kaktus wielkanocny zawiązuje pąki w dużej zależności od długości dnia i temperatury. Najbardziej optymalne dla niego miejsce to jasne, przewiewne, o temperaturze 10-15 C. W takich warunkach będzie regularnie zakwitał w okolicach Wielkanocy.

Chcąc uzyskać obfite kwitnienie musimy poddać go działaniu chłodu przez 60-80 krótkich, zimowych dni. Najkorzystniejszy przedział temperatury 8-11 C. Później nie powinna wynosić więcej niż 20 C. Zawiąże mniej pąków, a nawet je pogubi.

Uważać należy (po zawiązaniu pąków przez roślinę), na większe wahania temperatury. Grozi to zrzucaniem pąków- a szkoda!

Podlewanie i nawożenie

Podlewamy przez cały rok taką ilością, by bryła korzeniowa zachowywała zawsze równomierną wilgoć. Unikamy i przesuszenia i zawilgocenia, aby pędy liściowe nie uległy obkurczeniu i nie odpadły.

W okresie wzrostu po kwitnieniu nawozimy raz w tygodniu.

Przesadzanie

Przesadzamy na przełomie marca/kwietnia, z początkiem wypuszczenia pędów, do pulchnej, próchnicznej ziemi z niewielką ilością gliny. Zastosować można też ziemię standardową.

Ciekawostką jest to, że kwitnienie ripsalidopsisa możliwe jest w każdym wybranym momencie roku. Wystarczy tylko umiejętnie przesunąć porę chłodu.

Dzięki roślinom nasze życie nabiera barw..

sobota, 2 kwietnia 2011

Aby było funkcjonalnie i przytulnie – o aranżacji kuchni

Jakby się tak dobrze zastanowić, to większość naszego wolnego czasu w domu spędzamy właśnie w kuchni, nie wliczając sypialni, w której przecież wypoczywamy.
Ale przecież z przygotowywaniem posiłków jest podobnie – wkładamy w nie dużo serca, sprawia nam to przyjemność, więc to również w pewnym sensie odpoczynek. Jednak w jaki sposób urządzić tę część naszego domu, tak, aby czas w niej chętniej spędzali również inni domownicy, którzy być może z gotowaniem nie mają nic wspólnego?
Zacznijmy od barw, a właściwie od farb. Kuchnia jest miejscem, które, podobnie, jak łazienka, narażone jest na silne działanie wilgoci, która tworzy się w wyniku pary wodnej, pojawiającej się podczas gotowania. Właśnie z tego względu producenci farb przygotowali specjalne ich rodzaje do miejsc silnie narażonych na oddziaływanie wody w różnej postaci. Tego typu farby są zwykle bardziej odporne na działanie środków czyszczących i pozwalają ścianom oddychać. Zostawmy jednak rodzaje farb i przejdźmy do meritum, czyli kolorów. W kuchniach z reguły zaleca się stosować barwy jasne i ciepłe, które dodatkowo rozjaśnią wnętrze i sprawią, że będzie się w nich miło pracowało. Jednak, gdy nasze kuchenne królestwo jest dość duże i jasne możemy się pokusić o barwy nieco zimniejsze, jednak nie za zimne. Ciekawym rozwiązaniem jest również zastosowanie łagodnym przejść barw, które są na przykład o ton jaśniejsze od siebie. Dobrze jest również zadbać o odpowiednie oświetlenie, które przyda się szczególnie podczas pochmurnych dni i wieczorami.
W przypadku mebli pole do popisu mamy tym większe, im większa jest nasza kuchnia. Jeśli jest przestronna spokojnie możemy wstawić do niej stół, przy którym cała rodzina będzie jadała posiłki, nie ma sensu na siłę upychać go, gdy ledwo mieszczą się w niej dwie osoby. Od stylu zależy, jakie meble w niej zastosujemy – jeśli będzie nowoczesny, to niech nie zdziwi nas, że projektanci proponują surowe, często ciemne meble z elementami szkła, czy z nietypowymi rozwiązaniami. Jeśli kuchnia będzie natomiast urządzona w stylu rustykalnym, to do mebli imitujących te starodawne doskonale będą pasowały wiklinowe dodatki. Zarówno w pierwszym, jak i w drugim przypadku obowiązkowe będą okapy kuchenne, które wchłoną parę wodną podczas gotowania, co z pewnością przyczyni się do niwelowania prawdopodobieństwa wystąpienia wilgoci.
Zadbajmy o to, aby nasza kuchnia miała nie tylko przytulny wygląd, ale była też w pełni funkcjonalna, dzięki czemu i nam będzie się przyjemnie gotowało i domownicy chętnie będą spędzali tu dużo czasu. Pamiętajmy, że kluczową rolę w każdym pomieszczeniu odgrywają rośliny, a już na parapecie w kuchni idealnie będą wyglądały świeże zioła i nowalijki.

Ogrodzenia i nawierzchnie wokół domu

Powiadają że tak nas piszą jak nas widzą. Odnosi sie to także do naszego obejścia wokół naszego domu. Wiosna jest dobrym czasem aby nasze ogrodzenia na nowo urozmaicić czy zmienić.
Ogrodzenia wokół domu mogą być zrobione z przeróżnych materiałów. W sklepach spotkamy betonowe, niezwykle ozdobne płyty, drewniane sztachety z fantazyjnymi gwoźdźmi, siatki ocynkowane i zabezpieczone przed korozją oraz panele ogrodzeniowe. Każde ogrodzenie posiada również stosowne wejście i wjazd samochodów. Są żelazne i drewniane furtki oraz bramy typu otwierane ręcznie lub na pilota. Wybór ogrodzenia zależy od wielu istotnych czynników. Jednym z nich jest materiał, jaki byłby najstosowniejszy obok naszej posesji. Jeśli mamy mały domek nie otaczajmy go grubym, betonowym ogrodzeniem, ale wykorzystajmy do tego celu drewniane, niskie sztachety, które pomalujemy na ciekawy kolor. Całość przybijemy gwoźdźmi z ozdobnymi/ łepkach w kolorze srebrnym. Takie ogrodzenie będzie na pewno ozdabiało nasz dom. W przypadku posiadania wysokiej rezydencji wybór ogrodzenia padnie na mocny, wyższy, betonowy mur. Pod uwagę trzeba również wziąć to czy w domu mieszkają dzieci i pies.
 Uwzględniając to wszystko z pewnością zdecydujemy się na piękny płot, a jego wygląd podkreślimy wykładając pasującą do niego nawierzchnie wokół domu. Najczęściej jest to kostka brukowa, choć doskonale nadają się do tego celu płytki betonowe. Na ścieżki w celach dekoracyjnych wkopuje się grube plastry drewna, po których stąpa się bezpiecznie. Nawierzchnią wokół domu może być również wylany w betonu chodnik. Na jego brzegach posadzić można kolorowe krzewy kwiatowe, które dodadzą betonowej alejce elegancji i piękna. I w tym przypadku o wyborze nawierzchni koło domu decydować będzie jego wielkość, wygląd i rodzaj zastosowanej elewacji, a nawet ilość miejsca wokół budynku.

Pelargonie na balkonie

 Zbliża się wiosna, czas robienia porządków i obsadzania balkonów. Balkon to miejsce gdzie możemy spokojnie posiedzieć i  zrelaksować się po ciężkiej lub mozolnej codziennej pracy. Dlatego ważne jest aby to miejsce miało piękny wygląd.
  Proponuję więc obsadzić go pelargoniami rabatowymi. Dlatego, że :
1. Pięknie kwitną od wczesnej wiosny  do późnej jesieni,  w zasadzie do pierwszych większych przymrozków.
2. Nie są bardzo wrażliwe na zmiany atmosferyczne .
3. Mogą rosnąć w miejscach o dużym nasłonecznieniu.
4. Są odporne na choroby grzybowe oraz szkodniki roślin.
5. Bardzo dobrze znoszą obfite podlewanie jak również przesuszenie. 
                              Sadzenie roślin 
   Pelargonie rabatowe możemy sadzić do doniczek (16-18 cm), ale moim zdaniem, najlepiej sadzić do skrzynek plastikowych o długości 40-60 cm. Skrzynki stawiamy na półce (jeśli balkon takową posiada) lub powiesić na specjalnych wieszakach (skrzynki i wieszaki do nich można nabyć w sklepach ogrodniczych). Do skrzynek o powyższej wielkości sadzimy po 2 sadzonki. Zalecam kupowanie sadzonek pelargonii rabatowych wieloletnich, gdyż będą one ciszyć nas swoim urokim przez kilka lat. Sadzonki powiniśmy kupić w okresie kiedy zaczynają kwitnąć, są one nieco droższe ale możemy zobaczyć kwiat  czy  jest  on pełny i jaki ma kolor, bo są to rzeczy bardzo istotne. Sadzonki kupujemy na początku maja i wsadzamy do skrzynek w ziemię przeznaczoną do pelargoni. Ja na spód skrzynki nie daję drenażu (jak to zalecają niektórzy )lecz do dolnej warstwy  ziemi dodaję granulowanego krowiaku i więcej po bokach niż pod smą sadzonkę.
                           Pielęgnacja roślin
Posadzone rośliny przez kilka dni (5-6) należy trzymać w cieple, tzn. mogą stać na balkonie, ale na noc należy je nakryć.  Postawione na miejscu kwiaty nie wymagają specjalnej pielęnacji, należy tylko pamiętać o podlewaniu, może ono być dość obfite co 2-3 dni, a przynajmiej raz na dwa tygodnie należy zasilić je nawozem. Po wielu próbach moim zdanim najlepszym jest nawóz w proszku do pelargoni, gdyż daje on dobre wyniki. Pelargonie nie wymagają wykonywana dodatkowych oprysków na szkodniki i grzyby,  gdyż są na nie odporne.
                           Przechowywanie roślin wieloletnich
Przed nastaniem przymrozków rośliny należy zabrać z balkonów i w miarę możliwości umieścić w pomieszczeniu o niskiej temperaturze. Nie należy się tym jednak tak bardzo przejmować, gdyż dobrze znoszą warunki ciepłe, należy tylko zmniejszyć ich podlewanie. W miesiącu styczniu trzeba przyciąć czubki rosnących pędów aby wypuściły nowe. Skrzynki po przecięciu trzeba umieścić w miarę możliwości przy oknach aby miały dość dużo światła. Przed wstawieniem na balkon ja wokół każdej rośliny  robię dość głęboki rowek, do którego wsypuję granulowany krowiak i dodaje nowej ziemi. Przy wykonywaniu rowka należy zwrócić uwagę aby jak najmniej uszkodzić korzenie.

Wiciokrzew

W zależności od formy w jakiej występują te pnącza, wyróżniamy wiciokrzewy, które są zielne i pnące, oraz suchodrzewy, będące roślinami zdrewniałymi. Obie formy występują na całej półkuli północnej.
W Polsce występują zarówno gatunki dziko rosnące, jak i gatunki ozdobne uzyskane w hodowli. Występujący w naturze na Dolnym Śląsku, Wielkopolsce, Ziemi Lubuskiej i Pomorzu Zachodnim wiciokrzew pomorski znajduje się pod ochroną.
Wiciokrzewy są pnączami o wijących się pędach i mogą dorastać w zależności od odmiany nawet do 15 m wysokości. Znanych jest prawie 200 gatunków, z których większość jest roślinami mrozoodpornymi. Wiciokrzewy sadzi się przy podporach w miejscach dobrze nasłonecznionych. Rosną również w miejscach bardziej cienistych, ale ich kwitnienie jest wtedy słabsze. Mają płytki system korzeniowy co powoduje, że należy ściółkować wokół roślin. Nie mają dużych wymagań co do żyzności gleby, ale nie może to być ziemia sucha. Dobrze znoszą zanieczyszczenie powietrza. Nie wymagają właściwie pielęgnacji poza usuwaniem uschniętych pędów.
Kwitnienie wiciokrzewów w zależności od gatunku odbywa się od maja do późnej jesieni. Kwiaty pojawiają się stopniowo, a okres kwitnienia rośliby trwa 3 - 4 miesiące. Kwiaty mają wielkość od 3 do 6 cm, a kolor w zależności od gatunku: od śmietankowo-białego, poprzez odcienie żółci i różu, aż do czerwonego i fioletowo-czerwonego. Liście wiciokrzewu są ciemnozielone i gęste.
Wiciokrzew można sobie samemu rozmnożyć poprzez tzw. odkład, lub poprzez sadzonki. Odkłady przeprowadza się pod koniec maja do początku czerwca - przyginając i zasypując ziemią młode pędy. Na wiosnę następnego roku odcina się takie odkłady. Sadzonki uzyskuje się w czerwcu z pędów posiadających co najmniej 2 węzły. Takie pędy odcina się i wsadza do wilgotnej ziemi, gdzie po ok. miesiącu następuje ukorzenienie.
Wiciokrzewy nie są atakowane przez szkodniki, jedynie okresowo w maju mogą pojawiać się mszyce

Inteligentny Dom

Automatyka budynkowa w ostatnich latach cieszy się rosnącą popularnością. W zachodnich państwach już w tej chwili znaczną liczbę świeżo powstających obiektów uzbraja się w takie instalacje.  Zainteresowanie inteligentnym domem wzrasta także w naszej ojczyźnie.
Z drugiej strony zwiększa się także liczebność dostępnych na polskim rynku rozwiązań. Różnią się one pod wieloma względami, jednak główna idea jest zawsze taka sama: zwiększenie komfortu, bezpieczeństwa i zmniejszenie kosztów eksploatacji budynku.
Systemy inteligentnych budynków znakomicie wpasowują się w potrzeby nowoczesnego gospodarstwa domowego. Dzięki nim możliwe jest sterowanie wszystkimi instalacjami - od oświetlenia i ogrzewania po zaawansowane systemy audio/video. Za pomocą jednego przycisku jesteśmy w stanie wywołać scenę, która może zawierać ustawienia kilku indywidualnych źródeł światła, rolet i temperatury. Oprócz konwencjonalnych przełączników oferowane są także panele dotykowe, które dodatkowo mogą pełnić funkcję wyświetlacza dla wideo-domofonu czy też telewizora. Dzięki zdalnej komunikacji za pomocą sieci Internet lub GSM możemy kontrolować i monitorować całą instalację automatyki budynkowej. Z drugiej strony możliwe jest otrzymywanie z systemu informacji o sytuacjach wyjątkowych takich jak włamanie, pożar czy zalanie. Oczywiście oprócz przesłania komunikatu system jest w stanie wykonać dodatkowe czynności jak na przykład zamknięcie głównego zaworu wody w przypadku zalania.
Inteligentny Budynek zadba także o zraszanie ogrodu, odmrażanie rynien i podjazdów. Dzięki identyfikacji użytkowników za pomocą transpondera magnetycznego lub odcisku palca zwiększa się wydatnie bezpieczeństwo, a inteligentne zarządzanie ogrzewaniem może generować duże oszczędności. Dalszą funkcją zwiększającą bezpieczeństwo jest symulacja obecności. Symulacja ta polega na włączaniu i wyłączaniu dowolnych obwodów światła podczas dłuższej nieobecności użytkowników, zgodnie z wyuczonym planem. W ten sposób dom naśladuje zachowanie mieszkańców co może odstraszyć potencjalnego złodzieja.

Trendy aranżacyjne na wiosnę 2011 - drewno zapanuje w ogrodzie

No i doczekaliśmy się – wiosna zawitała na dobre w polskich ogrodach. Miłośnicy ogrodowych aranżacji i innowacji: do dzieła! Pozaglądajmy do pobliskich centrów ogrodniczych, sięgnijmy po magazyny i do ulubionych stron internetowych w poszukiwaniu świeżych inspiracji dla naszego ogrodu.
Co będzie na topie w tym sezonie? Prostota i równowaga formy i kolorystyki, a także klasyczne ponadczasowe materiały, akcesoria, niezależnie od zastosowanej stylizacji.
Miejsce do relaksu
Proste konstrukcje z drewna klejonego: pergole drewniane, nowoczesne wiaty ogrodowe, tarasy i altany to niezbędne elementy ogrodowego wnętrza. Zadaszenia drewniane dają nam miejsce do odpoczynku na łonie natury, a przy tym cień i schronienie przed opadami.
Prostota i uniwersalność
Odchodzimy w tym sezonie od akcesoriów przeładowanych dodatkami i z bogatą ornamentyką (oczywiście wyjątkiem są wyraźnie stylizowane ogrody tj. barokowy). Proste konstrukcje, wykonane z buku, dębu lub sosny. Sprawdźmy teraz, które elementy, i w jakiej postaci, mogą zostać zastosowane w dwu zupełnie odmiennych
Drewno w ogrodzie w stylu rustykalnym
W tego typu ogrodzie dużo się dzieje – pełen jest akcesoriów i roślin. Charakterystycznymi elementami będą oczywiście wszelkiego rodzaju płotki, balustrady, pergole. Ogród wiejski cechuje też to, że harmonijnie komponuje się z otaczającym krajobrazem. Sadzimy w nim rośliny pospolite i powszechnie znane. Pamiętajmy, że ogród rustykalny jest naturalny i swobodny. Tutaj, nawet jeśli zdecydujemy się na wstawienie altany ogrodowej bądź pergoli, nie powinna ona być elementem dominującym. Dobrze sprawdzi się tu natomiast oczko wodne z kładką, mostkiem drewnianym lub podestem.
Drewno w ogrodzie modernistycznym
W tym przypadku minimalizm, prostota i harmonijne połączenie form i materiałów (np. aluminium i drewna) to nienaruszalne zasady. Wspaniale w nowoczesnym ogrodzie prezentują się tarasy drewniane, bez zbędnych ozdobników w postaci balustrad (ewentualnie ze szklanym ogrodzeniem) a także zadaszone tarasy, przypominające werandy. To miejsce posłuży za kąt jadalny i wypoczynkowy, Wewnątrz ogrodu zamiast klasycznej altany ogrodowej możemy zainstalować coś nowoczesnego, a przy tym stylowego – pergolę drewnianą w stylu japońskim – ta stylistyka doskonale sprawdza się w nowoczesnym ogrodzie. A rośliny? Zgodnie z zasadą: nie ilość, ale jakość ma znaczenie. W tym ogrodzie zamieścimy zatem: kilka donic z dużymi charakterystycznymi roślinami (wybór zależny od gustu właściciela), niewielki skalniak i kilka drzewek, w zależności od wielkości powierzchni.
Szukasz własnego pomysłu na ogród? Wyjdź z domu i obserwuj świat dookoła – inspiracje same się pojawią. Baw się dobrze – urządzanie to przygoda!