sobota, 2 kwietnia 2011

Pelargonie na balkonie

 Zbliża się wiosna, czas robienia porządków i obsadzania balkonów. Balkon to miejsce gdzie możemy spokojnie posiedzieć i  zrelaksować się po ciężkiej lub mozolnej codziennej pracy. Dlatego ważne jest aby to miejsce miało piękny wygląd.
  Proponuję więc obsadzić go pelargoniami rabatowymi. Dlatego, że :
1. Pięknie kwitną od wczesnej wiosny  do późnej jesieni,  w zasadzie do pierwszych większych przymrozków.
2. Nie są bardzo wrażliwe na zmiany atmosferyczne .
3. Mogą rosnąć w miejscach o dużym nasłonecznieniu.
4. Są odporne na choroby grzybowe oraz szkodniki roślin.
5. Bardzo dobrze znoszą obfite podlewanie jak również przesuszenie. 
                              Sadzenie roślin 
   Pelargonie rabatowe możemy sadzić do doniczek (16-18 cm), ale moim zdaniem, najlepiej sadzić do skrzynek plastikowych o długości 40-60 cm. Skrzynki stawiamy na półce (jeśli balkon takową posiada) lub powiesić na specjalnych wieszakach (skrzynki i wieszaki do nich można nabyć w sklepach ogrodniczych). Do skrzynek o powyższej wielkości sadzimy po 2 sadzonki. Zalecam kupowanie sadzonek pelargonii rabatowych wieloletnich, gdyż będą one ciszyć nas swoim urokim przez kilka lat. Sadzonki powiniśmy kupić w okresie kiedy zaczynają kwitnąć, są one nieco droższe ale możemy zobaczyć kwiat  czy  jest  on pełny i jaki ma kolor, bo są to rzeczy bardzo istotne. Sadzonki kupujemy na początku maja i wsadzamy do skrzynek w ziemię przeznaczoną do pelargoni. Ja na spód skrzynki nie daję drenażu (jak to zalecają niektórzy )lecz do dolnej warstwy  ziemi dodaję granulowanego krowiaku i więcej po bokach niż pod smą sadzonkę.
                           Pielęgnacja roślin
Posadzone rośliny przez kilka dni (5-6) należy trzymać w cieple, tzn. mogą stać na balkonie, ale na noc należy je nakryć.  Postawione na miejscu kwiaty nie wymagają specjalnej pielęnacji, należy tylko pamiętać o podlewaniu, może ono być dość obfite co 2-3 dni, a przynajmiej raz na dwa tygodnie należy zasilić je nawozem. Po wielu próbach moim zdanim najlepszym jest nawóz w proszku do pelargoni, gdyż daje on dobre wyniki. Pelargonie nie wymagają wykonywana dodatkowych oprysków na szkodniki i grzyby,  gdyż są na nie odporne.
                           Przechowywanie roślin wieloletnich
Przed nastaniem przymrozków rośliny należy zabrać z balkonów i w miarę możliwości umieścić w pomieszczeniu o niskiej temperaturze. Nie należy się tym jednak tak bardzo przejmować, gdyż dobrze znoszą warunki ciepłe, należy tylko zmniejszyć ich podlewanie. W miesiącu styczniu trzeba przyciąć czubki rosnących pędów aby wypuściły nowe. Skrzynki po przecięciu trzeba umieścić w miarę możliwości przy oknach aby miały dość dużo światła. Przed wstawieniem na balkon ja wokół każdej rośliny  robię dość głęboki rowek, do którego wsypuję granulowany krowiak i dodaje nowej ziemi. Przy wykonywaniu rowka należy zwrócić uwagę aby jak najmniej uszkodzić korzenie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz