środa, 23 maja 2012

Domy bez pozwoleń



Domy bez pozwoleń

wczoraj, 06:03
W budownictwie szykuje się prawdziwa rewolucja. Budynki będą mogły powstawać bez decyzji o warunkach zabudowy, a nawet bez pozwolenia na budowę – dowiedział się „Dziennik Gazeta Prawna”.
fot. Stock Photo
Gazeta poznała projekt założeń nowych przepisów, które upraszczają procedury i usprawniają proces budowy. Nowelizacja dotyczy zarówno prawa budowlanego jak i ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym.
Rewolucyjny zapis przewiduje, że administracyjna decyzja o pozwoleniu na budowę dotyczyć ma tylko dużych budów (o kubaturze pow. 5 tys. m sześc. lub wysokości pow. 12 m). Przy mniejszych możliwe będzie korzystanie z uproszczonej ścieżki zgłoszenia. Zgody budowlanej nie będzie też blokować brak miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Koncepcja tych i innych nowych przepisów jest w trakcie konsultacji ze środowiskami budowlańców. Po ich wejściu w życie budowy mają być szybsze i wreszcie uniezależnione od urzędniczego widzimisię.

niedziela, 20 maja 2012

tarasy i balkony-izolacja


Izolacja tarasów i balkonów

dom z tarasemDobrze zaprojektowany taras może być prawdziwą ozdobą domu jednorodzinnego. Jest to jednocześnie jedno z bardziej newralgicznych miejsc konstrukcji budynku – źle zaizolowany i wykonany już po pierwszej zimie może wyglądać jak ruina.
Któż nie chciałby mieć tarasu – miejsca w zarysie bryły budynku, w którym w ciepłe dni można ustawić leżak do opalania, poczytać książkę czy urządzić grilla. Perspektywa taka jest nęcąca, jednak kilka drobnych błędów wykonawczych może sprawić, że taras zamiast zdobić dom zacznie go szpecić. Często zdarza się, że z tarasów już po roku czy dwóch odpadają płytki, a w pomieszczeniach pod tarasami pojawia się wilgoć.
Taras i balkon – pojęcia te, choć używa się ich zamiennie, nie mają ze sobą wiele wspólnego. Balkon jest jedynie płytą wystającą ze ściany, natomiast taras - w zależności od jego rodzaju – spełnia jednocześnie rolę stropu, lub jest płytą leżącą na gruncie, ewentualnie stojącą na słupach. Taras, szczególnie zaprojektowany nad pomieszczeniem, musi spełniać warunki stawiane przegrodom budowlanym, w odróżnieniu od balkonu, który przenosi jedynie obciążenie własne i użytkowe oraz odprowadza wodę opadową.

taras przydomowy

Taras nad pomieszczeniem ogrzewanym

Taras nad pomieszczeniem spełnia jednocześnie wszystkie funkcje dachu płaskiego. Musi w związku z tym sprostać wymaganiom dotyczącym szczelności i izolacyjności cieplnej. Dach (taras) taki ma poza tym przenosić na ściany obciążenie własne, śniegiem i – co jest dla dachu funkcją nietypową – ciężar przebywających na nim ludzi, mebli itd. Aby taras spełniał stawiane mu oczekiwania musi mieć właściwie wykonaną hydroizolację. Błędy popełnione w tym punkcie mogą ujawnić się w postaci wilgoci na suficie w pomieszczeniu pod tarasem. W okresie zimowym, gdy pomieszczenie pod tarasem jest ogrzewane, na jego zewnętrznej powierzchni temperatura może spadać dużo poniżej zera. W nieprawidłowo wykonanej i zaizolowanej płycie naprężenia rodzące się w takich warunkach mogą spowodować odspajanie się okładziny ceramicznej. Ważne jest więc także zastosowanie elastycznego, mrozoodpornego kleju do płytek oraz fugi przeznaczonej do zastosowania na zewnątrz budynków.
Taras nad pomieszczeniem ogrzewanym powinien zostać zaprojektowany i wykonany z uwzględnieniem następujących warstw (patrząc od dołu): 1) strop, 2) warstwa wyrównawcza grubości około 4 cm ze spadkiem 2%, 3) warstwa izolacji paroszczelnej, 4) izolacja termiczna - styropian grubości około 12 cm, 5) jastrych, 6) izolacja wodoszczelna (2 x papa na lepiku), 7) podsypka - 2 cm drobnego piasku, 8) warstwa poślizgowa, 9) warstwa dociskowa z betonu, 10) posadzka.
Zadaniem podsypki z piasku jest odprowadzanie z płyty tarasu nadmiaru wilgoci, która mogłaby przenikać do wnętrza płyty i gromadzić się na warstwie wodoszczelnej. Izolacja wodoszczelna powinna być wywinięta na ściany budynku na około 15 cm. Warstwa poślizgowa niwelować ma niekorzystne naprężenia, jakie powstawałyby w płycie tarasu zimą na skutek różnicy temperatur pod pomieszczeniem ogrzewanym, a w górnych warstwach tarasu. Tarasy o znacznych powierzchniach powinny być poprzecinane dylatacjami na pola o wielkości około 2 x 2 m. Dylatacje wykonuje się w warstwie posadzki i niższej. Powstałe szczeliny można wypełnić kitem asfaltowym ułożonym na podsypce z piasku lub specjalnie do tego celu przeznaczoną masą.

niedziela, 13 maja 2012

Strop drewniany-remont


Zostaliśmy szczęśliwymi posiadaczami uroczego starego domu, kamienicy lub też mieszkania w dawnym budownictwie. Pomieszczenia w takich obiektach charakteryzują się dużą powierzchnią, znaczną kubaturą i prawie nieograniczonymi możliwościami przeróbek. Niestety, oglądając je dokładniej odkrywamy, że trzeba będzie wymienić okna, instalacje, ułożyć nowe płytki, naprawić tynki i podłogi.
Większość tych prac nie stanowi dużego problemu. Jeśli jednak w pokojach podłogi są w środku ugięte - sprawa jest poważniejsza, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z popularnymi w starych domach drewnianymi stropami. Zakres i sposób naprawy zależy tu przede wszystkim od stanu drewnianych belek stropowych. Jeżeli w przeszłości pomieszczenia nie były wielokrotnie zalewane wodą, to belki stropowe są na ogół „zdrowe”, i takie pozostaną przez następne dziesiątki, a może setki lat. Drewno w starym stropie pochodzi z drzew, z których rzadko kiedy pozyskiwano żywicę. Przy przecinaniu starej deski podłogowej bądź przestruganiu fragmentu belki stropowej w powietrzu wyczuwa się zapach świeżego drewna, jaki trudno spotkać we współczesnych tartakach. Niestety, obecnie większość przerabianego drewna jest w znacznym stopniu pozbawiona żywicy - naturalnego środka ochrony przed szkodnikami.
 Jeśli więc strop na skutek wieloletniego użytkowania jest ugięty (w pomieszczeniu o szerokości 5,5 m ugięcia mogą dochodzić nawet do 6 cm!), ale jego belki nośne są „zdrowe”, można sobie z krzywymi podłogami w prosty sposób poradzić.
Trzeba usunąć ciężki materiał zalegający w stropie, czyli tzw. polepę, i w to miejsce ułożyć lżejszy materiał. Nie może być jednak zbyt lekki, bo nie zapewni nam właściwej izolacyjności akustycznej stropu. Optymalnym materiałem jest tutaj keramzyt. To lekkie, ceramiczne, porowate kruszywo jest w stanie stworzyć odpowiednią barierę przed przenikaniem hałasu i dźwięków uderzeniowych. Ponadto pomoże skutecznie wypoziomować podłogi, czyli zniwelować efekt ugięcia stropów. Na podsypce z odpowiedniego rodzaju keramzytu można układać płyty podłogowe suchego jastrychu, a na nich każdy rodzaj posadzki, na przykład wykładzinę, panele, płytki ceramiczne.
Rozwiązanie Weber Leca® pozwala na odciążenie stropu, wyrównanie jego płaszczyzny i uzyskanie izolacyjności akustycznej korzystniejszej od wymagań normowych o około 20%.
 Wyniki badańWartości dopuszczalne zgodnie wg. PN-B-02151-3:1999 tablica 2 poz.1 kol. 3 i 4
Budynek mieszkalny strop pomiędzy mieszkaniami o konstrukcji jak na rysStrop pomiędzy każdym z pomieszczeń mieszkania i każdym z pomieszczeń sąsiedniego mieszkania
R’A1L’nwMinimalny wymagany współczynnik R’A1(określający poziom izolacyjności od dźwięków powietrznych)Maksymalny dopuszczalny współczynnik L’nw(określający poziom izolacyjności od dźwięków uderzeniowych)
dB
Badanie stropu 16045
51
58
Badanie stropu 25648
remont stropu drewnianego - krok 1
Krok 1 - warstwy starego stropu usuwamy aż do odsłonięcia drewnianej konstrukcji stropu ze ślepym pułapem
remont stropu drewnianego - krok 2
Krok 2 - na deskach ślepego pułapu układamy papier woskowany lub folię o wysokiej paroprzepuszczalności
remont stropu drewnianego - krok 3
Krok 3 - układamy Leca® KERAMZYT izolacyjny M przy grubości warstwy do 9 cm, lub Leca®KERAMZYT izolacyjny L przy większych grubościach
remont stropu drewnianego - krok 4
Krok 4 - wykonujemy warstwę rozdzielającą ze szprycu cementowego grubości 2 mm
remont stropu drewnianego - krok 5
Krok 5 - z Leca® KERAMZYTU podsypkowego wykonujemy podkład o grubości 2-10 cm
remont stropu drewnianego - krok 6
Krok 6 - układamy podłogę pływającą z płyt suchego jastrychu
remont stropu drewnianego - krok 7
Krok 7 - wykonujemy posadzkę z terakoty, paneli, wykładziny, itp.
remont stropu drewnianego - krok 8
Krok 8 - od spodu stropu mocujemy wełnę mineralną…
remont stropu drewnianego - krok 9
Krok 9 … i ruszt metalowy …
remont stropu drewnianego - krok 10
Krok 10 ...na koniec montujemy sufit z płyt gipsowo - kartonowych (np. ognioodpornych)
Przekrój rozwiązania - strop drewniany izolowany Leca® KERAMZYTEM i wełną mineralną
 remont stropu drewnianego - przekrój rozwiązania
Każda z warstw przedstawionego rozwiązania spełnia określone funkcje:
  • płyta podłogowa suchego jastrychu to podłoże nośne pod posadzki i pierwszy z ciężkich elementów masy stropu izolujący od dźwięków powietrznych oraz dodatkowo zabezpieczający przed rozprzestrzenianiem się ognia;
  • Leca® KERAMZYT podsypkowy to element, który:
    – poziomuje ugięty strop,
    – jako jeden z najcięższych keramzytów (ciężar nasypowy ~500 kg/m3) wprowadza dodatkową masę (przeciw dźwiękom powietrznym),
    – jako materiał sypki (nie sztywny) tworzy izolację tłumiącą dźwięki uderzeniowe,
    – izoluje przeciwogniowo;
  • szpryc cementowy rozgranicza dwa rodzaje keramzytu i przeciwdziała ich mieszaniu się;
  • Leca® KERAMZYT izolacyjny M (średnioziarnisty) lub Leca® KERAMZYT izolacyjny L(gruboziarnisty) to lekki keramzyt (o ciężarze nasypowym ok. 300 kg/m³) o porowatej strukturze tłumiącej dźwięki powietrzne;
  • membrana paroprzepuszczalna lub papier woskowany zapobiega przesypywaniu się kruszywa pomiędzy deskami ślepego pułapu;
  • wełna mineralna to materiał tłumiący dźwięki powietrzne i izolujący przeciwogniowo;
  • dwie warstwy płyty gipsowo-kartonowej to materiał zwiększający masę stropu, izolujący od dźwięków powietrznych oraz zabezpieczający przeciwogniowo strop od spodu.